Print this page

Lidé bez mobilu vydrží jen pár minut, pak jsou nervózní. Telefon jim nahrazuje vztahy, tvrdí vědci

By  bře 30, 2017

Maďarští psychologové přišli na to, že lidé vydrží bez svého mobilního telefonu pouze několik minut. Největší závislost přitom vykazuje generace mezi 18 až 26 lety. Pokud máte taky strach odložit svůj telefon, pravděpodobně trpíte nomofobií.

Studie vědců z maďarské Univerzity Loránda Eötvöse porovnávala chování lidí, kteří měli telefony u sebe, a těch, kteří je měli schované. Každý z 87 účastníků mezi 18 až 26 lety se měl posadit sám do místnosti a řešit úlohy na počítači. Během aktivity byli natáčeni a bylo jim monitorováno srdce.

Zatímco polovině skupiny byl telefon ponechán, druhé půlce byl schován do skříně. O experimentu píše BBC.

A jak to dopadlo?

Účastníci bez mobilů během tříapůlminutové pauzy mezi jednotlivými úlohami přešlapovali kolem skříňky, kde se jejich telefon nacházel, a prokazovali více stresových reakcí - byli neklidní, škrábali se, dotýkali se častěji svého obličeje a vykazovali změnu srdeční aktivity. Podle závěrů výzkumníků také citlivěji reagovali na emotivní slova související s odloučením, jako je "rozchod" nebo "ztráta".

Stres účastníků bez mobilu se snížil, jakmile u sebe měli i naprosto cizí telefon.

Akademici upozornili, že mobilní telefon je náhražkou reálné lidské interakce. Přirovnávají jej k přikrytí dítěte dekou, když jsou jeho rodiče od něj pryč.

Lidé se mohou upínat na objekty, jako jsou fotografie, důležití lidé nebo hračky. "Mobilní telefon je speciální, protože není jen důležitým předmětem, ale reprezentuje také naše další sociální vazby," vysvětlila jedna z autorek studie Veronika Konoková. Podle ní jsou mladí lidé na svých telefonech závislejší. "Děti, které používaly mobil v dětství, na něm budou více závislé," dodala.

Zdroj: 1

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.