Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Absolutní skandál premiéra! Prodej OKD pod cenou krylo Sobotkovo ministerstvo financí. Proč?

By  kvě 31, 2017

Privatizace státního OKD stála kupce čtyři miliardy. Vláda tuto společnost prodala hluboko pod cenou. A do podivné privatizace je i zapleten současný premiér Bohuslav Sobotka.

Tehdy byl ministrem financí, jeho resort pak kryl kupce a nechal ho zdůvodnit, proč stát vydělal tak málo!

Podivná privatizace OKD může přijít premiéra Bohuslava Sobotku ještě pořádně draho, stejně jako stát, který na prodeji společnosti prodělal, resp. prodal ji hluboko pod cenou. Mluví se o tom, že stát mohl v roce 2004 společnost prodat až za 10 miliard, od kupce ale vyinkasoval jen čtyři miliardy. Tehdy byl Sobotka ministr financí, a když po něm chtěli nevýhodný obchod vysvětlit, odpověď za něj napsal kupec! Na vše upozornila čtvrteční MF DNES. Sobotka jako šéf financí měl možnost nevýhodnou privatizaci zarazit, místo toho ale jeho úřad vše kryl. A není vyloučeno, že vše kryl i samotný Sobotka. V roce 2006 totiž začala podezřele nízkou cenu prodeje státních 45,88 procent akcií OKD prověřovat Evropská komise. Do Bruselu však finance poslaly dopis s hlavičkou "Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády", ve kterém byly neúplné informace, upozorňuje MF DNES.

Současný premiér se jakékoliv zodpovědnosti říká a tvrdí, že on do Bruselu dopis neposílal. "Nevím, jak se to řešilo," uvedl pro Mf Dnes. Stanovisko prý odeslal dnes zesnulý Eduard Janota, který tehdy zastával post náměstka.

Podle Mf Dnes ale dokumenty z vyšetřovacího spisu policie, která podezřelou privatizaci prověřuje, ukazují na to, že informace pro Evropskou komisi nechalo ministerstvo financí zpracovat Advokátní kanceláři Pokorný, Wagner & spol., advokáty kupce OKD. A ti samozřejmě neměli zájem jakkoliv cenu zpochybnit.

Další zajímavá věc, která s případem souvisí, je i to, že informace pro Evropskou komisi zpracovávala advokátní kancelář, která sice zastupovala OKD, ale jedním ze společníků byl dobrý Sobotkův přítel Radek Pokorný. Navíc současný premiér v této advokátní kanceláři v minulosti pracoval. Je to jen náhoda?

To, že odpověď Bruselu nebyla od úředníků ministerstva financí při výslechu potvrdil i bývalý úředník resortu Martin Brož, který měl na starosti právě vyřízení odpovědi pro Evropskou komisi. Brož už také zemřel.

Zdroj: 1

Loading...

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.