Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Přituhuje: Smazat. Když nesmažete, flastr. Facebook nabírá „mazače“ a klaní se neziskovkám, ve kterých se schovala jedna odpudivá osoba

By  čec 31, 2017

Německo a s ním i celá Evropa se chystá na další velkou bitvu s projevy nenávisti na sociálních sítích.

Příslušná legislativa je v Německu schválena už od června a zavádí pro provozovatele sociálních sítí, kteří nebudou dodržovat nastavená pravidla, tak tvrdé finanční tresty, že firmy nabírají nové pracovníky, aby požadovaný nápor mazání „hejtů“ vůbec zvládly. Čas mají do října, než nová úprava vstoupí v účinnost.

Podle schválené úpravy má provozovatel sociální sítě pouhých 24 hodin na to, aby smazal jakýkoliv „očividně nezákonný“ příspěvek. Do této kategorie zákon zahrnul cokoliv, co je projevem nenávisti, podněcuje k násilí, nebo někoho hanobí.

Vedle těchto „zjevně protiprávních“ příspěvků budou moci společnosti mazat i jiné, které jim přijdou nevhodné. Na jejich „posouzení“ přitom bude mít společnost týden. Hned za první nesmazaný hejt může společnost dostat pokutu pět milionů eur. Pokud se liknavost při mazání bude opakovat, může sankce vzrůst až na padesát milionů. Samotný princip si společnosti kritizovat netroufly, ale namítaly, že je možná až příliš restriktivní. Německý spolkový ministr spravedlnosti, sociální demokrat Heiko Maas, jim ale rázně vysvětlil, že není.

„Je to nezbytné v boji proti nenávistným řečem a radikalizovanému internetu. Zkušenosti navíc ukázaly, že bez patřičného politického tlaku si provozovatelé sítí své závazky neplní,“ vzkázal ministr. A dodal, že svoboda projevu je sice hezká věc, ovšem končí tam, kde začíná trestní právo.

Společnost Facebook přesto stále věří, že jednáním vlády s provozovateli sítí a neziskovým sektorem se podaří najít kompromis, který by dokázal dostatečně chránit uživatele internetu před nákazou nenávisti.

Na podporu německého zákona vystoupila i tamní Ústřední židovská rada, podle které zákon konečně zabrání tomu, aby byli Židé na internetu vystavováni „každodenní antisemitské nenávisti“. Protesty ohánějící se svobodou slova jsou ignorovány.

Společnost Facebook zveřejnila blog, ve kterém ujistila, že se na zavedení německého zákona proti nenávisti řádně chystá. Hodlá přijmout až tři tisíce kontrolorů, kteří by dokázali odhalit šířící se nenávist ve stanoveném čase. Doposud za tímto účelem zaměstnává 4500 lidí.

Podle viceprezidenta společnosti pro Evropu, Blízký východ a Afriku Richarda Allana, bude nekompromisně stíháno cokoliv, co „přímo útočí na lidi na základě jejich tzv. chráněných charakteristik – rasy, etnicity, původu, náboženské orientace, sexuální orientace, pohlaví, genderu, genderové identity, vážného hendikepu nebo nemoci“. Uživatele však uklidňuje, že se rozhodně nebude jednat o žádnou cenzuru, i když to tak může vypadat. Pak prozradil, že pracuje na vývoji technologie, která by určitá „jazykově ofenzivní slova“ smazala již při publikaci příspěvku.

Institut 2080, zabývající se podrobně situací v Německu, k nové internetové legislativě informoval ještě o jedné zajímavosti. Posuzování, jak provozovatelé sítí plní své úkoly a zda je veškerý nevhodný obsah skutečně mazán, delegovalo německé ministerstvo spravedlnosti na neziskovou organizaci Network against Nazis, která se výslovně orientuje pouze na boj proti pravicovému extremismu.

Tuto organizaci provozuje jiná nezisková organizace jménem Amadeu Antonio Foundation.

Za tuto organizaci přímo vystupuje a jedná jistá Anetta Kahane.

Od roku 1998 řídí neziskovku bojující proti neofašismu a vymýšlející projekty jako „žádné místo pro fašismus“. Ještě více ožila s vypuknutím migrační krize, například v roce 2015 z Berlína plédovala pro co největší rozmístění uprchlíků ve východních zemích (bývalé NDR), kde je prý příliš málo etnických menšin. „Je čas znovu postavit upadající východ, a to na úplně jiné kultuře,“ pravila tehdy.

Tato někdejší novinářka je v Německu dobře známá především jako dcera komunistického funkcionáře z časů NDR, sestra angažovaného filmového režiséra, a především velmi čilá agentka komunistické Stasi. Pod krycím jménem Victoria měla východoněmecké tajné službě podat více než 800 stránek zpráv z prostředí umělců, studentů a novinářů.

Zdroj: 1

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.