Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Süddeutsche se dozvěděl o tajném plánu NATO na zastrašení Ruska

By  zář 02, 2017

Severoatlantická aliance obvinila Rusko z narušení Dohody o likvidaci raket střední a malé vzdálenosti z roku 1987 a rozeslala všem svým členům dokument na téma řešení tohoto problému, uvádí Süddeutsche Zeitung.

NATO vystoupilo s kritikou ruského jaderného programu, uvádí novináři Süddeutsche Zeitung Lena Kampf a Georg Maskolo. Podle aliance porušuje Vladimir Putin Dohodu o likvidaci raket středního a malého doletu z roku 1987. Podle dohody je zakázáno, aby Rusko mělo rakety malého a středního doletu a také okřídlené rakety s délkou letu od 500 km do 5500 km. U NATO toto narušení vyvolalo významný neklid, píšou autoři materiálu.

Podle informací německých médií NATO rozeslalo svým členům tajný dokument s nadpisem „Co by bylo, kdyby…", ve kterém se uvádí 39 variant rozvoje událostí. Některé z nich mají dalekosáhlé následky, například je řeč o narůstání jaderného potenciálu NATO s cílem zastrašení. V seznamu se také uvádějí rady pro umístění systému časného upozornění, zesílení protilodní obrany a častější použití bombardérů B-2 a B-52 v Evropě. Také se píše o zesílení bojové pohotovosti vojenský leteckých jednotek, které mohou shazovat jaderné bomby.

Zároveň se v dokumentu zřetelně popírá užitek zavedení nejnovějších sankcí, uvádí autoři materiálu. Také za nepřijatelné označují rozvázání dohody ze strany USA a vývoj raket střední a malé vzdálenosti. Podle NATO to může zhoršit protiamerické nálady. Avšak podle slov představitelů aliance o tomto kroku v americké administrativě přemýšlí. Kromě toho se v dokumentu vyslovují uvažování o tom, jakým způsobem je možné přimět Rusko k jednáním. NATO vyzvalo Rusko ke konstruktivnímu řešení tohoto klíčového problému.

Dohoda o likvidaci raket střední a malé vzdálenosti se do dnes považuje za průlom v kontrole vyzbrojení, píšou Kampf a Maskolo. USA jsou přesvědčeny, že Moskva začala porušovat dohodu už v roce 2008. Rusko ze své strany obviňuje samotnou Ameriku. „Tato krize probíhá v nebezpečném čase. Jak Rusko, tak i USA uvedly, že mají v plánu modernizovat své jaderné zbraně. Vladimir Putin to oznámil v souvislosti s konfliktem okolo Krymu a Donald Trump v souvislosti se Severní Koreou," rekapitulují autoři Süddeutsche Zeitung.

Zdroj: 1

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.