Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Epidemie na obzoru. Uprchlíci do Itálie přinesli nebezpečné africké nemoci: tropická infekce chikungunya, malárie a západonilská horečka

By  zář 13, 2017

Nejméně tři případy chikungunya ve městečku Anzio, další 4 potvrzené případy v Římě. Západonilská horečka řádí ve 23 okresech. Další 2 případy malárie přivezli pákistánci. Transfuzní centrum zastavilo příjem krve dárců na 28 dní.

Chikungunya

Ve městečku Anzio, v provincii Říma, se od počátku srpna objevily tři potvrzené případy autochtonní infekce. K omezení šíření tohoto virového onemocnění, přenášeného kousnutím infikovaným komárem a zabránění přenosu prostřednictvím transfuze, Národní transfuzní centrum doporučuje, aby byl zastaven příjem krve od dárců z této lokality a jiných regionálních oblastí, kde by se tato nemoc objevila. Zatím je toto opatření provedeno na 28 dní. Zákaz darování krve platí i pro ty, kteří se v Anzio zdrželi pouze několik hodin.

Další čtyři nové případy v Římě se přidávají k těm, které byly zaznamenány v Anzio a proto Krajská správa Lazio svolala na 12.9.2017 schůzi, která se konala na Obecním úřadě hlavního města Řím, za účasti Odboru ochrany životního prostředí. Krajská správa požáduje urychlené zahájení mimořádné dezinsekce komárů v celé oblasti obce.

Hygienická stanice již žádala mimořádnou dezinsekci komárů dvakrát, ale bezvýsledně.

Schůze Krajské správy Lazio s Obecním úřadem Říma, přerostla v ostrou, politickou rozepři přičemž se obě dvě strany začaly navzájem obviňovat ...

Chikungunya - co je to za nemoc?

Portál Epidemiologie pro veřejné zdraví, Národního centra pro prevenci a podporu zdraví Vrchního zdravotního ústavu vysvětluje, že „ Chikungunya je virové onemocnění (arbovirus) charakterizované akutní horečkou a přenáší se kousnutím infikovaného komára rodu Aedes, jako je Aedes aegypti (stejný co přenáší žlutou horečku a dengue - běžně nazývaný – komár tygrovaný). Virus, který způsobuje onemocnění chikungunya, vědci poprvé izolovali v roce 1952 v Tanzanii a Ugandě. Od padesátých let, byla zaznamenána různá ohniska Chikungunya v Africe i v Asii. V Evropě se tento virus objevil v roce 2007 v Itálii v regionu Emilia Romagna - bylo nakaženo 205 osob, jedna zemřela.

Hlavními projevy tohoto onemocnění je vysoká horečka, bolesti kloubů, hlavy a svalů. Někteří nemocní pacienti mají další příznaky, například vyrážku, nevolnost, zvracení, únavu, krvácení z nosu nebo dásní. Inkubační doba je pět až sedm dní. Přenašečem horečky chikungunya jsou komáři. Zdrojem infekce v době epidemie je člověk (komár kousne infikovaného člověka a stane se tak přenašečem). Kauzální léčba není možná, provádí se pouze symptomatické řešení příznaků (horečka, bolesti, zvracení ...). Název Chikungunya ve svahilštině znamená „to co ohýbá“ nebo „ svíjí (bolestí)” - což například velmi omezuje pohyb pacientů. Je také možné, že se objeví pruriginózní makulopapulární exantém. Bolesti kloubů mohou trvat měsíce.

Západonilská horečka - West Nile Virus

Dárcovské transfuzní centrum zablokovalo na 28 dní příjem dárců z těchto oblastí Itálie :

• Reggio Emilia • Ravenna • Modena • Venezia • Rovigo • Brescia • Cremona • Bologna • Ferrara • Padova • Verona • Oristano • Mantova • Novara • Pavia • Milano • Piacenza • Lodi • Viterbo • Treviso • Vicenza • Livorno • Grosseto

Inkubační doba od okamžiku kousnutí od infikovaného komára se pohybuje mezi 2 a 14 dnů, ale může být i 21 dní.>

Většina infikovaných lidí nemá žádné příznaky. Mezi symptomatickými případy je přibližně 20% lehkých symptomů: horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zvětšené lymfatické uzliny, kožní vyrážky. Tyto příznaky mohou trvat několik dní, ve vzácných případech několik týdnů, a mohou se velmi lišit v závislosti na věku osoby. Děti mají častěji lehkou horečku, u mladých lidí symptomologie charakterizovaná mírně vysokou horečkou, zčervenání očí, bolesti hlavy a bolesti svalů. U starších lidí a oslabených lidí může být symptomatologie vážnější.

Vážné symptomy se vyskytují v průměru méně než 1% infikovaných osob (1:150) a zahrnují vysokou horečku, bolesti hlavy, svalová slabost, dezorientace, třes, poruchy vidění, otupělost, křeče, dokonce paralýza a kóma. Některé neurologické účinky mohou být trvalé. V nejtěžších případech (asi 1 z tisíce) virus může způsobit smrtelnou encefalitidu.

Malárie

Chikungunya není zdaleka jedinou nemocí, kterou v Itálii přenáší komáři. Je zde také malárie! Způsob nákazy je opět stejný ... komár, který žije v Itálii, musí kousnout infikovaného člověka, aby se stal přenašečem. Nakazí se od lidí, kteří přijedou nemocní. Speciálně od imigrantů, kteří se přijedou nemocní ze svých zemí a často se tam vrací na dovolenou, což potvrdila doktorka Donatella Aquilini, vedoucí oddělení infekčních nemocí v nemocnici Santo Stefano ve městě Prato ... Z těch samých důvodů je v Toskánsku velký výskyt meningokokové meningitidy typu C, pocházející z Afriky.

Poslední případy malárie jsou 2 Pákistánci, kteří se 9 září vrátili z DOVOLENÉ ve své zemi a s příznaky malárie navštívili nemocnici v Toskánském městě Prato, kde oba momentálně žijí. Naštěstí pro tyto dva cizince, hospitalizovaných na oddělení infekčních onemocnění nemocnice Galciana, je infekce způsobena méně nebezpečným a méně agresivním kmenem Plasmodium vivax. Jen ve městě Prato je to od začátku roku 14 případů malárie (osm z nich agresivním kmenem Plasmodium falciparum a zbylých pět Plasmodium vivax). Ve 13 případech byli infikováni imigranti a jen v jednom případě byla infikována italská občanka.

To nám připomíná nedávný případ malárie v Itálii, který měl ovšem 4 září tragické následky. Smrt v důsledku cerebrální malárie 4 leté holčičky (kmen Plasmodium falciparum). Sofia Zago byla v nemocnici kvůli dětskému diabetesu. V nemocnici v Trentu byla ve stejné době hospitalizována matka se třemi dětmi, kteří se vrátili den předtím z Burkina Faso, kde byli na návštěvě u příbuzných a všichni se tam nakazili malárií. Matka a starší dítě byli na infekčním oddělení a 2 menší děti na pediatrickém oddělení , kde byla i malá Sofia. Není jasné, jestli žena z Burkina Faso přivezla komára v tašce a nebo jestli byl přítomen komár na oddělení, který kousl infikované dítě a potom Sofii.

Tony Iwoby, federální ředitel pro bezpečnost a imigraci Ligy Severu prohlásil:

,,Jaké ujištění nám může dát Předsednictví Rady a ministři Vnitra a Zdravotnictví, že hordy falešných uprchlíků, kteří zaplavují Itálii, také nepřinášejí vážná onemocnění? S kůží lidí, zejména dětí, se nemůže a nesmí zahrávat. Už dost. Hermetické uzavření hranic, masové vyhoštění a komplexní zdravotní kontroly a velmi podrobné u žadatelů o azyl, kteří se stále nacházejí na území státu. Neztrácejte ani minutu. Probuďte se!“.

Zdroj: Monika Pilloni

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.