Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Italové dopravili z Libye do Říma letecky první uprchlíky

By  pro 25, 2017

Itálie zorganizovala první letecký přesun uprchlíků z libyjských zadržovacích zařízení do Říma po mezinárodní kritice, že pomáhá libyjské pobřežní stráži blokovat migranty, aby nemohli odplout lodí, píše la Repubblica.

Ministerstvo vnitra prohlásilo, že uprchlíci přiletěli v pátek na vojenskou základnu v Říme. Přivítali je tam ministr vnitra Marco Minniti a kardinál Gualtiero Bassetti.

Roberto Mignone, který v Libyi zastupuje Agenturu pro uprchlíky při OSN řekl, že cestoval se 162 “zranitelnými” uprchlíky. Podle Itálie měli ženy, děti a staří lidé ze skupiny nárok na mezinárodní ochranu. Nezmiňuje se, z jaké země pocházejí.

Itálie a EU čelí kritice ze strany lidskoprávních organizací, že pomáhá Libyi efektivně střežit své pobřeží, a tím brání pašerákům lidí v práci. Podle organizací tím jsou imigranti odsouzeni k mučení, zneužívání a nelidskému zacházení ze strany milic, které libyjská zadržovací centra střeží.

Itálie svou politiku brání a tvrdí, že tak chrání životy a podařilo se jí snížit počet migrantů, kteří letos dorazili do Itálie, o 33 procent. Tento rok Itálie přijala 118914 migrantů oproti 179769 z roku minulého. Na moři se jich tento rok mělo utopit evidovaných 3100, ale číslo bude zřejmě vyšší.

Letecké přesuny organizované italskou vládou jsou součástí “humanitárních koridorů” spuštěných některými křesťanskými organizacemi, které již do Itálie dostaly asi 1000 lidí, hlavně z táborů v Libanonu.

Kromě italských letadel z Libye své občany začaly stahovat i některé africké státy. OSN se zavázala, že vládou kontrolovaná zadržovací centra v Libyi zavře, aby zabránila zotročování imigrantů.

Zdroj: 1

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.