Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Jedovatý polystyren ze zateplování budov postrachem Česka. Způsobuje rakovinu a od začátku října milionová pokuta

By  lis 23, 2018

To, co nás mělo hřát, se mění v časovanou nálož s rakovinou! Polystyren je jako Čapkova bílá nemoc – od 60. let minulého století se rozlézá Evropou včetně Česka. Většina ho obsahuje zákeřný jed, jehož se není lehké zbavit! Hodit polystyren do popelnice? Od začátku října je to za milionovou pokutu!

Loading...

Ostrý vítr zavál, jak jinak, z Bruselu. Evropská komise zakázala od 1. října vyhazovat do komunálního odpadu nebo na skládku polystyren používaný jako izolant ve stavebnictví.

Pokud by to provedla firma či živnostník, hrozí jim teď „flastr“ až 50 milionů korun! „Občan by za totéž byl potrestán maximálně padesátitisícovou pokutou,“ řekla Blesku Jana Jandová z České inspekce životního prostředí.

„Nejde o nové nařízení EU, ale o zavedení již existující legislativy do právního systému. Jednoduše řečeno, jedná se o nebezpečnou látku, která do popelnice určitě nepatří,“ upozornil Blesk europoslanec Pavel Poc (52, ČSSD), který je unijním místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Ten, kdo se rozhodne zbavit svůj dům starého polystyrenového obložení, má dvě beztrestné možnosti likvidace: sběrný dvůr nebo certifikovanou spalovnu.

Zpomalený jed

Jed v polystyrenu se jmenuje hexabromcyklododekan (HBCD). Přidává se jako zpomalovač hoření především do izolačního expandovaného a extrudovaného polystyrenu (EPS) používaného ve stavebnictví. Hasičům se líbí, lékařům vůbec.

Riziko vzniku rakoviny a narušení hormonální rovnováhy v těle nese ve dvou případech – když pracujete s polystyrenem, který HBCD obsahuje, a vdechujete mikročástice, a když se takový polystyren likviduje neodborným způsobem a hexabromcyklododekan se dostane do půdy a potravinového řetězce.

Pokud máte polystyren za zdí jako zateplení, nebylo prokázáno, že by vám hrozilo zdravotní nebezpečí. Polystyren k zateplení budov se vyrábí už od roku 1950. Poprvé byl takto použit v tloušťce 4 cm v Berlíně v roce 1959.

O odpovědi na nejdůležitější otázky spojené s nebezpečným polystyrenem jsme požádali europoslance Pavla Poce a Petru Roubíčkovou z ministerstva životního prostředí.

Jak poznám »hodný «, a naopak zlý polystyren?

Ten první má na obalu logo a nápis „100 % HBCD free“, ten druhý tam má mít nově uvedeno, že obsahuje hexabromcyklododekan. Staré obaly nejsou označeny.

Existují nezávadné varianty?

Ano, takové, které neohrožují zdraví a nezatěžují v tak vysoké míře životní prostředí.

Jak je rozeznám, když nemají obal?

Nijak. Polystyren se zpomalovačem identifikuje pouze zařízení v třídicí lince plastů. Proto veškerý polystyren patří pouze do žlutých kontejnerů na plast.

Kolik domů bylo u nás zatepleno polystyrenem s příměsí hexabromcyklododekanu?

Do roku 2015 všechny tepelně izolované stavby, s výjimkou těch, kde byl použit jiný materiál, například čedičová vata.

Proč se o nebezpečí z polystyrenu mluví až teď?

Zpomalovač hoření hexabromcyklododekan podléhá od roku 2013 přísné regulaci na základě Stockholmské úmluvy OSN. Polystyren k zateplování získal tehdy výjimku. V EU je zpomalovač regulován jako látka vzbuzující mimořádné obavy. Od srpna 2015 bylo k jeho použití nutné speciální povolení. Od 30. září tohoto roku je v EU polystyren obsahující toxické zpomalovače hoření zakázán.

Jak se polystyren likviduje?

Polystyren s obsahem vyšším než limitní hodnota nad 1000 mg/kg HBCD může být pouze energeticky využit (v ČR je 5 certifikovaných cementáren nebo 4 zařízení pro energetické využití odpadů, spálen (22 certifikovaných spaloven odpadů) nebo upraven tak, aby se koncentrace HBCD v polystyrenu snížila pod koncentrace 1000 mg/kg.

Kam s ním?

Od 30. září se musí toxický polystyren bezpečně likvidovat. Tedy oddělit ho od ostatního stavebního odpadu a nechat ho spálit ve spalovnách se speciální certifikací.

Kolik se vyprodukovalo jedovatého zpomalovače hoření do polystyrenu?

Vyrábí se od roku 1960 a Evropa ho spotřebovávala přes 10 tisíc tun ročně.

Kdo to zkontroluje?

Na nakládání s odpadním polystyrenem bude dohlížet jako na jakékoliv jiné nakládání s odpady Česká inspekce životního prostředí a výše pokut je vymezena zákonem č. 185/2001 Sb. o odpadech v řádech milionů korun.

Lze kromě spalování použít i jinou metodu k likvidaci polystyrenu?

Pěnový polystyren jsou schopny pojídat larvy potemníka moučného. Jejich trávicí trakt dokáže beze zbytku zlikvidovat nejen polystyren, ale i toxický hexabromcyklododekan. Stovka moučných červů v laboratorních podmínkách sežere bez újmy kolem 35 miligramů polystyrenu za den.

Co na to výrobce

„V souladu s předpisy EU společnost Synthos přestala používat hexabromcyklododekan jako retardér hoření v květnu 2015. V současné době používáme moderní polymerový retardér hoření jako alternativu, který byl schválen Evropskou unií. Od května 2015 nemáme na skladě výrobky a jakýkoliv jiný odpad obsahující hexabromcyklododekan.“ Agata Kościelnik Corporate Communication Manager Synthos Kralupy

Zdroj: 1

Loading...
loading...

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.