Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Co se to děje v Polsku? Armádu masově opouštějí generálové a vyšší důstojníci

By  úno 26, 2017

Jen během posledních šestnácti měsíců opustilo řady polské armády 26 generálů a 260 vyšších důstojníků. Podle The Telegraph se tak děje na protest proti politickému vměšování vlády.

Polská armáda se poté, co ji na protest proti politickému vměšování vlády opustila řada osob zastávajících jedny z nejvyšších armádních postů, ocitla až na samém pokraji schopností plnit svoji funkci, uvádí deník.

Svá místa v armádě opustilo během posledních 16 měsíců 26 generálů a 260 vyšších důstojníků rozčarovaných a zklamaných očividnou protekcí vojáků loajálních s vládnoucí stranou Právo a Spravedlnost (PiS) a také tím, že ministerstvo obrany na potřebné úrovni není schopno konzultovat změny v armádní struktuře.

Generál ve výslužbě Stanislaw Koziej, který mimo jiné zastával i funkci předsedy Kanceláře národní bezpečnosti Polska, prohlásil, že rozsah a tempo odchodů důstojnického sboru z polské armády představují „hrozbu pro efektivní funkci armády“.

„Jak víte, voják nemá jinou možnost protestu proti jednání svých politických nadřízených, než z armády odejít – a to je to, co můžeme pozorovat,“ uvedl Koziej pro The Telegraph.

„Nejde o to, že by vrchní velení armády nesouhlasilo s přijatými opatřeními, nesouhlasí však se způsobem, jakým je realizována politická moc: otevřené politické vměšování do kompetencí spadajících pod armádní velení, civilní úředníci přivlastňující si roli politických vůdců a politizace armády vládnoucí politickou stranou“, řekl dále.

Mezi těmi, kteří opustili nejvyšší armádní posty, je i náčelník generálního štábu polské armády generálporučík Mieczyslaw Gocul, který odešel do civilu na konci ledna.

Rezignace přicházejí v době, kdy jsou tisíce amerických vojáků rozmísťovány v Polsku kvůli údajnému „posílení obrany východní a střední Evropy“.

Zdroj: ea24.cz

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.