Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

John McAfee: Přichází kyberválka s ISIS, mnohem ničivější než jaderná válka

By  pro 19, 2015

Každý uchazeč o presidentství říká, že chce zničit Islámský stát, ale John McAfee je jediný z nich, který předpovídá válku s IS spočívající v kyberútocích, nikoli na konvenčních zbraních.

„Musíme se připravit na nepřítele, který je daleko chytřejší“, řekl McAfee v interview pro RT. Když byl McAfee dotázán, zda strategie republikánského kandidáta Donalda Trumpa proti IS je rozumná, řekl: „Ne, absolutně ne.“ S touto odpovědí by většina jeho soupeřů souhlasila , ale McAfee ví, že nejde o to, kdy a jak použít vojsko. K porážce ISIS se musí Amerika vyrovnat se svou vlastní „kybernegramotností“ a dalšími nedostatky, nežli se pustí do boje, jaký McAfee předpokládá: další světovou válkou bude kyberválka.

„Jsou v kybervědách daleko chytřejší , než si o nich myslíme,“, řekl McAfee o Islámském státu v interview pro RT. Kandidát, který si vytvořil svou vlastní politickou značku, Kyberstranu, dále popisoval zpravodajskou aplikaci teroristické skupiny Amaq pro smartphony.

„V zásadě je to aplikace propagandy Islámského státu, která funguje na androidu. Podařilo se nám získat kopii této aplikace. Bylo to velmi obtížné, protože ISIS ji distribuuje tajně skrze emailové přílohy a přílohy textovek, a žádá své stoupence, aby ji předávali stejným způsobem.“

„Aplikace je více než prostá propaganda. Usnadňuje teroristické útoky, ale takovým způsobem, že většina masové populace nic takového ještě neviděla. Objevili jsme, že součástí aplikace je schopnost útoků k odmítnutí služby na celý internet,“ řekl McAfee, čímž měl na myslí útoky DdoS, které mají za úkol vyřadit nebo převzít kontrolu nad digitálními sítěmi. „Například, domníváme se, že právě tato aplikace se pokusila v minulém týdnu vyřadit kořenové servery internetu, byl to obrovský útok, který nemá obdoby, nic takového jsme ještě neviděli.“ řekl. Minulý týden 13 světových kořenových serverů bylo cílem přívalu útoků odmítnutí služeb, což způsobilo, že některé webové stránky se načítaly pomaleji, než útočníci polevili.

„Neexistuje způsob, jak jim všem sebrat smartphony. Ani není možnost vědět, co každý z nich dělá na svém smartphonu, takže kyberválka se přenesla z velkých serverů, které se snaží útočit na jiné servery, na software vyvinuté v ISIS, které funguje na každém smartphonu. A uvědomte si, že na světě je 1,6 miliardy muslimů, a z nich 15-25% jsou extrémisté. I kdyby je malé procento z nich používalo tuto aplikaci, měli bychom milióny uživatelů. Je to děsivá situace,“ řekl McAfee.

Na otázku, zda domácí masový dohled hraje nějakou roli při porážce IS, to McAfee zcela popřel. „Masové sledování neznamená, že máte schopnost analyzovat data, která sledujete. To je ten problém,“ řekl. „Každý den americká vláda sbírá terabyty informací. To jsou trilióny bytů informací o tom, co se děje, ale nemají žádnou možnost je účinně analyzovat.“ „Když něco zjistí, je to obvykle náhoda.“

McAfee však nevyloučil sledování potenciálních cizích nepřátel. Také poznamenal, že sledování a špionáž vedou k problematickému zasahování a intervencím.

„Jaký je běžný postoj občanů Iráku, Iránu a Sýrie? Co cítí ohledně Ameriky? Co si myslí o věcech, které děláme? To bychom měli zjišťovat.“ „Na jiné země úplně zapomínáme. Máme terorismus, protože si jako Američané hrajeme na světovou policii a zasahujeme už příliš dlouho do záležitostí cizích států.“ „Nyní můžeme zjišťovat informace o vnějším světě, takže můžeme vědět, co jiní lidé plánují a reagovat na to, ale prosím, podívejte se do historie. Uvědom si svou vinu, Ameriko.“

Interview se poté věnovalo hackerské skupině Anonymous, která před několika týdny shodila tisíce účtů Islámského státu na sociálních médiích. McAfee řekl, že Anonymous „si vybírají daň z kyberválky s Islámským státem“. Například řekl, že v rámci zpravodajské aplikace IS se skupina Anonymous zmocnila jejich nového serveru a vysílala dotazy, kde je jejich nynější server. Řekl, že Anonymous je „určitě tlačí do kouta,“ ale je nepravděpodobné, že tato skupina by zcela zastavila komunikaci Islámského státu.

„Může se jim podařit je umlčet? Nemyslím, to si nemyslím. Extrémistů je příliš mnoho, příliš mnoho oddaných, a ISIS má obrovské technické kompetence v kybersvětě,“ varoval McAfee. Na závěr řekl McAfee pro RT: „Musíme se připravit, protože v příští válce se nebude bojovat bombami, loděmi a letadly. Bude to kyberválka, daleko ničivější nežli jakákoli jaderná válka.“

Zdroj: orgo.cz

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.